Toimiva sopimus ja sopimuksen seuranta 9.11.2023 – Ostamisen osaaminen-kokonaisuus

Tervetuloa Raisioon ja kouluttautumaan hankintasopimuksiin liittyen! Tämä koulutuspäivä on osa syksyn 2023 koulutuskokonaisuutta ”Ostamisen osaaminen”. Voit osallistua yhteen tai useampaan koulutuspäivään oman tarpeesi ja mielenkiintosi mukaan. Koulutukset järjestetään kerran kuukaudessa, torstaisin. Koulutukset järjestetään Raisiossa Hotelli Loimun tiloissa.

9.11.2023 koulutuspäivän teemana ovat hankintasopimukset. Onnistuneen hankinnan mittarina voidaan pitää toimivaa sopimuskautta. Mutta mistä muodostuu hankintasopimus, millaisia sopimusehtoja käytetään ja mitä oikeasti tarkoittaa ”toimiva sopimuskausi” ?

Aiheeseen pureutuvat Ju-Ha Consulting Oy:n ammattilaiset seuraavien aiheiden kautta:

      • Toimivan sopimuksen rakenne
            • mitä ostetaan?
            • vastuut ja velvoitteet
            • muutos mahdollisuudet
            • sopimusseuranta
            • sanktiot ja irtisanomisperusteet
            • YSE ehtojen soveltuvuus eri tilantesiin

        • Mitä voidaan tehdä jos homma ei toimi
              • reklamaatio
              • sopimuksen irtisanominen

        Koulutuspäivän hinta on 450e /hlö (ALV0%).

        Raision keskustaan on helppo saapua. Hotelli Loimu on esteetön. Hotellin edessä on isot parkkipaikat. Hotelli tarjoaa koulutukseen osallistujille alennusta yöpymisestä.

        Ilmoittauduthan viimeistään 2.11.2023

        Jaa kaverille:

        Sinua saattaa kiinnostaa myös:

        ajankohtaista

        Juhlaseminaari 12.2.2026

        Ju-Ha Consultingin 10-vuotisjuhlaseminaari kokoaa Turkuun hankintojen ammattilaiset, elinvoiman rakentajat, yritykset ja tulevaisuuden tekijät pohtimaan yhtä kysymystä: mitä julkisissa hankinnoissa pitäisi aloittaa nyt, jotta ne toimivat paremmin seuraavan 10 vuoden aikana? Päivä huipentuu gaalaillalliseen Aurajoen rannassa. Olet lämpimästi tervetullut mukaan!

        LUE LISÄÄ
        Ju-Ha Consulting_ onnistu_hankinnassasi
        ajankohtaista

        Voimaa yhteishankinnoista

        Moni kunta, seurakunta ja hyvinvointialue pohtii juuri nyt, mitä palveluita voidaan jatkossa ostaa suoraan ja mitkä on kilpailutettava. Samalla nousee kysymys: mitä vaihtoehtoja on, jos inhouse-yhteistyön rajat tiukkenevat? Vastaus löytyy usein yhteishankinnoista.

        LUE LISÄÄ
        Palvelut tarjoajalle
        ajankohtaista

        Muutoksen tuulet 2025-2026

        Hankintalain muutosehdotus on kuohuttanut alkuvuotta 2025. Ehdotus on etenemässä eduskunnan käsittelyyn loppuvuodesta 2025. Nyt on siis aika perehtyä tulossa oleviin muutoksiin ja niiden vaikutuksiin omassa organisaatiossasi ja työssäsi!

        LUE LISÄÄ